The Berkeley Video & Film Festival 2004

Home

2005 Festival Info

2005 Schedule

2005 Awards

2006 Entry Form

2004 Festival Info

2004 Awards

2004 Schedule

2004 Press Reviews

2003 Press Reviews

2003 Festival Info

2003 Schedule

2003 Awards

2002 Festival Info

2002 Schedule

2002 Awards

2001 Awards

2001 Reviews

Archives

Become a Sponsor

East Bay Media Center

Contact Us

2004
Schedule

October 15
Friday Evening Screenings

7:30pm - 8:30pm Awards Presentation
Food & Beverages - Music by The Larry Vann Trio

8:30pm - Uneasy Times - Bob Barancik - Experimental

8:35pm - Teen Planet - Patrick Ouziel & Kevin Walker - East Bay Media Center Summer Media Camp '04 -Young Producers

8:45pm - Minute Matrimony - Yoav Potash - Comedy

9:00pm - Black August - Samm Styles - Commercials/PSA

9:10pm - Nothing Really Happens (Memories of Aging Strippers) - Produced by Mary Fridley / Written & Directed by Fred Newman - Feature

10:45pm - The Stoned Channel - Cliff Roth - Feature

October 16
Saturday Screenings

1:00pm - Numbers? - Emma Strebel - Young Producers

1:15pm - Geeks - Mathew Group - Young Producers

1:30pm - The Children of Fate - Hannie J. Voyles - Documentary

2:15pm - The Squirrel and His Judgement - Richard Randell - Animation

2:18pm - Trick Saddle - Jenny Rogers - Experimental

2:30pm - Plagues & Pleasures on the Salton Sea - Chris Metzler / Jeff Springer - Documentary

3:57pm - Ready to Drop - Anthony Marchitiello - Short Feature

4:11pm - Bowling (a shopumentary) - Jennifer Ann Blaylock - Ethnographic

4:28pm - Howard Hughes: The Real Aviator - Bill Schwartz - Documentary

5:30pm - America Deserves Better - Bruce Bortin - Commercial/PSA

5:31pm - Carma - Brando Benaway - Animation

5:35pm - The Question - Ramsel Ruiz - Experimental

5:40pm - Small Appliance Roundup - Carol Saft / Todd Godwin - Comedy

5:55pm - Truck Girl - Deanne Yorita / Lawrence Smith - Short Feature Special Screening

6:15pm - Cromaster - Martin Beauregard - Experimental

6:25pm - 50 Feet That Shook The World - John Cannizzaro - Animation

6:29pm - Caught in Paint - Rita Blitt - Arts

6:35pm - The Listener - Mahri Holt - Experimental

7:00pm - The Empty Building - Giovanni Sanseviero - Short Feature

7:45pm - Intermission

8:00pm - Unconstitutional: The War on Our Civil Liberties - Nonny de la Peña / Robert Greenwald presents a Public Interest Pictures Production - Documentary

9:00pm - Photo Finish -Douglas McFerran - Feature

10:35pm - The Bug Man - Mike Miley - Short Feature

11:00pm - The Three Amigos - Firdaus Kharas / Brent Quinn - Commercial/PSA

11:01pm - Cinepoetry 2004 - George Aguilar - Experimental

11:13pm - My Friend Friedrich - Andrew Hasse - Short Feature

11:35pm - Orgasm: The Faces of Ecstasy - Joani Blank - Documentary

October 17
Sunday Screenings

1:00pm - India - Home of the Bengal Tiger - Fred Heimann - Educational

1:30pm - Call to the Dark Side - Barbara Klutinis - Experimental

1:35pm - Bag Hunger - Siciliana Trevino - Commercial/PSA

1:40pm - Man in the Woods: The Art of Rudy Burckhardt - Edgar B. Howard / Checkerboard Film Foundation / Directed by Vivien Bittencourt & Vincent Katz - Arts

2:05pm - Let's Face It: women explore their aging faces - Wendy Oser / Joan Levinson / Beverly Spencer - Documentary

2:35pm - Daughters of Everest - Sapana Sakya / Ramyata Limbu - Documentary

3:30pm - Tall in the Saddle: Cowgirls, Ranch Women & Rodeo Gals - Ann P. Meredith / Swordfish Prod. - Documentary

3:35pm - B-Girl - Elizabeth Dell / Emily Dell - Short Feature

3:50pm - Earthdance: Returning to the Natural World - Asher Lyons / Joslyn Rose Lyons - Documentary

4:10pm - My First Film Noir - Neil Ira Needleman - Experimental

4:20pm - The Hand - Ed Rosenblum - Short Feature

4:50pm - Eyes on the Fries: Young Workers in the Service Economy - Casey Peek / Jeremy Blasi - Documentary

5:10pm - Intermission

5:20pm - Mauna Kea - Temple Under Siege - Puhipau / Joan Lander / Na Maka o ka `Aina - Documentary

6:30pm - Inertia - Erica Eng / Youth Sounds Factory - Young Producers

6:40pm - Season of Madness - Gabriel Foley - Documentary

7:10pm - My First War - Douglas Katelus - Documentary

7:27pm - Mission To Mars - Todd Godwin / David Tessler / Stuart Sender / Julie Bergman / Paul Hernandez - Commercial/PSA

7:30pm - There's Something About W - Robin Chin / John Grimes / Louise Rubacky - Documentary

8:05pm - Blues 4 Kafka - Bob Barancik - Experimental

8:10pm - IPO - Daniel Gamburg - Feature

9:45pm - Mad Twin - Lisa Kohn - Short Feature

10:15pm - Reincarnation - Gyeong-Tae Roh - Experimental

10:20pm - The Car Song - Marc Winokur - Music Video

10:25pm - The Rules - Laura Black - Short Feature

10:55pm - Fishbowl - Ed Rosenblum - Experimental

11:05pm - Terracquero - Peter C. Turner - Experimental

11:20pm - The Bookshelf - Yohei Kawamata - Experimental

11:25pm - Not Too Much Remember - Tony Gault - Experimental

11:35pm - Particle Valentine - Christine Dunn - Experimental

11:40pm - Portrait of a Filmmaker - Mark Mamalakis - Experimental

Note to BV&FF 2004 Filmmakers:

All awarded filmmakers are cordially invited to the Festival with 2 complimentary 3-day tickets available at the box office.

Works not appearing on the above screening schedule shall screen at future BV&FF dates to be announced in 2004 & 2005.

Home

Home | 2005 Festival Info | 2005 Schedule | 2005 Awards | 2006 Entry Form | 2004 Festival Info | 2004 Awards | 2004 Schedule | 2004 Press Reviews | 2003 Festival Info | 2003 Schedule | 2003 Awards
2002 Festival Info | 2002 Schedule | 2002 Awards | 2001 Awards | 2001 Reviews | Archives |
Become a Sponsor | East Bay Media Center | Contact Us
2005 East Bay Media Center